Skip to main content

Časté dotazy

KOLIKRÁT MOHU POUŽÍT FORMTEX®?

Formtex® lze použít dvakrát při optimálním snížení poměru w/c ve vnější zóně, což má za výsledek hustší a korozi odolávající betonovou strukturu s výrazně delší životností. Formtex® lze použít několikrát, aby se omezil výskyt bublin v povrchu.

MĚL BYCH PŘI LITÍ NA FORMTEX® POČKAT DÉLE NEŽ OBVYKLE, NEŽ ODSTRANÍM BEDNĚNÍ?

Není nutné čekat déle než obvykle před odstraněním bednění, ale pokud tak učiníte, výsledek bude lepší. Formtex® absorbuje a zadržuje vodu, takže když je na místě, zajišťuje dobrou péči. 

JAKÝ POVRCH BETONU MOHU OČEKÁVAT PŘI LITÍ NA FORMTEX®?

Základní funkcí Formtexu® je odvádět přebytečnou vodu a vzduch z povrchu betonu. 

Výsledek

  • Hustý a uniformní povrch s minimem bublin, pokud se vůbec nějaké vyskytnou.
  • Nízký poměr vody/cementu (w/c) má za výsledek tmavší povrch s určitými barevnými variacemi.

Poznámka: Hydrostatický tlak se liší v závislosti na výšce, což způsobuje rozdíly v zabarvení. Spodní část stavby bude tmavší než horní.

MOHU PŘI LITÍ NA FORMTEX® POUŽÍT JAKOUKOLIV BETONOVOU SMĚS?

Ano, Formtex® odvede vodu z jakéhokoliv typu betonu. Odvedené množství závisí na poměru vody/cementu v betonové směsi. Čím vyšší bude poměr w/c v betonu, tím větší bude odvedené množství vody. Bez ohledu na poměr w/c betonu bude poměr w/c ve výsledném povrchu betonu nižší, když se bude lít na Formtex®.

PROČ ODVÁDĚT VODU Z BETONU KE SNÍŽENÍ POMĚRU VODA/CEMENT (W/C)?

Při specifikaci poměru w/c existuje mnoho faktorů, které je třeba zvážit, mezi nimi funkčnost. Je fakt, že s nižším poměrem w/c získáte pevnější, hustší a vůči pronikání odolnější beton. Toto jsou všechno vlastnosti, které beton potřebuje v kritické povrchové části. Tak, aby byl beton správně umístěn a zhutněn, je zapotřebí více vody, než je zapotřebí k hydrataci cementu. Jediným způsobem, jak zajistit optimální poměr vody/cementu v horní vrstvě betonu s řádně zhutněným betonem, je odvést vodu z betonu během hutnění.  

JAK ZJISTÍM, ŽE SE POŽADOVANÝ EFEKT DOSTAVIL?

Viditelná odváděná voda odněkud teče! Laboratorní testy ukázaly, že voda je odváděna z prvních 15-20 mm horní vrstvy betonu. Přes horní vrstvu betonu se poměr w/c zvyšuje k původnímu poměru w/c betonu. Zvýšenou pevnost povrchu lze měřit Schmidtovým kladivem.

JAK VYPADÁ ODVÁDĚNÁ VODA? JSOU V NÍ ČÁSTEČKY CEMENTU?

Odváděná voda je jasná a nažloutlá v závislosti na použití příměsí. Protože jsou póry textilie menší než částečky cementu, tyto se nedostávají do odváděné vody.  

 

MOHU POUŽÍT FORMTEX® PŘI LITÍ DO VERTIKÁLNÍCH A HORIZONTÁLNÍCH BEDNĚNÍ?

Hydrostatický tlak vytlačuje přebytečnou vodu skrz filtr Formtex®. Formtex® proto odvede významné množství vody jak při lití do vertikálních, šikmých, tak na dno horizontálních bednění.