Otázky a odpovědi

Otázka: Kolikrát mohu použít Formtex®?

Odpověď:
Formtex® lze použít dvakrát při optimálním snížení poměru w/c ve vnější zóně, což má za výsledek hustší a korozi odolávající betonovou strukturu s výrazně delší životností. Formtex® lze použít několikrát, aby se omezil výskyt bublin v povrchu.

Otázka: Měl bych při lití na Formtex® počkat déle než obvykle, než odstraním bednění? 

Odpověď:
Není nutné čekat déle než obvykle před odstraněním bednění, ale pokud tak učiníte, výsledek bude lepší. Formtex® absorbuje a zadržuje vodu, takže když je na místě, zajišťuje dobrou péči. 

Otázka: Jaký povrch betonu mohu očekávat při lití na Formtex®?

Odpověď:
Základní funkcí Formtexu® je odvádět přebytečnou vodu a vzduch z povrchu betonu. 

Výsledek
• Hustý a uniformní povrch s minimem bublin, pokud se vůbec nějaké vyskytnou.
• Nízký poměr vody/cementu (w/c) má za výsledek tmavší povrch s určitými barevnými variacemi.

Poznámka
• Hydrostatický tlak se liší v závislosti na výšce, což způsobuje rozdíly v zabarvení. Spodní část stavby bude tmavší než horní.

Otázka: Mohu při lití na Formtex® použít jakoukoliv betonovou směs?

Odpověď:
Ano, Formtex® odvede vodu z jakéhokoliv typu betonu. Odvedené množství závisí na poměru vody/cementu v betonové směsi. Čím vyšší bude poměr w/c v betonu, tím větší bude odvedené množství vody. Bez ohledu na poměr w/c betonu bude poměr w/c ve výsledném povrchu betonu nižší, když se bude lít na Formtex®. 

Otázka: Proč odvádět vodu z betonu ke snížení poměru voda/cement (w/c)?

Odpověď:
Při specifikaci poměru w/c existuje mnoho faktorů, které je třeba zvážit, mezi nimi funkčnost. Je fakt, že s nižším poměrem w/c získáte pevnější, hustší a vůči pronikání odolnější beton. Toto jsou všechno vlastnosti, které beton potřebuje v kritické povrchové části. Tak, aby byl beton správně umístěn a zhutněn, je zapotřebí více vody, než je zapotřebí k hydrataci cementu. Jediným způsobem, jak zajistit optimální poměr vody/cementu v horní vrstvě betonu s řádně zhutněným betonem, je odvést vodu z betonu během hutnění.  

Otázka: Jak zjistím, že se požadovaný efekt dostavil?

Odpověď:
Viditelná odváděná voda odněkud teče! Laboratorní testy ukázaly, že voda je odváděna z prvních 15-20 mm horní vrstvy betonu. Přes horní vrstvu betonu se poměr w/c zvyšuje k původnímu poměru w/c betonu. Zvýšenou pevnost povrchu lze měřit Schmidtovým kladivem.

Otázka: Jak vypadá odváděná voda? Jsou v ní částečky cementu?

Odpověď:
Odváděná voda je jasná a nažloutlá v závislosti na použití příměsí. Protože jsou póry textilie menší než částečky cementu, tyto se nedostávají do odváděné vody.  

Otázka: Mohu použít Formtex® při lití do vertikálních a horizontálních bednění?

Odpověď:
Hydrostatický tlak vytlačuje přebytečnou vodu skrz filtr Formtex®. Formtex® proto odvede významné množství vody jak při lití do vertikálních, šikmých, tak na dno horizontálních bednění.